Slovensko,  Trekujem,  Veľká Fatra

🇸🇰 Jesenný výstup na Ploskú a Borišov – Veľká Fatra

⏱️ doba čítania: 10 minút

Veľká Fatra patrí medzi pohoria, ktoré nemám doposiaľ veľmi prechodené a hoci som tu bol iba na pár miestach, patrí medzi moje obľúbené. Na Borišove som ešte nebol, zato na Ploskej a Chate pod Borišovom niekoľko krát a to vždy iba v zimnom období. Tohtoročná jeseň a babie leto ponúka ideálne počasie na turistiku bez hroziacich búrok, navyše v krásnom pestrofarebnom šate. To by bol normálne hriech sedieť doma.

Možností ako sa dostať na Borišov je hneď niekoľko. Či už pôjdeme od západu Necpalskou dolinou po modrej turistickej značke (TZ), Belianskou dolinou po zelenej TZ, alebo od východu jednou z trás z Liptovských Revúc, či hlavným hrebeňom po červenej TZ, vždy sa zaručene stretneme na Chate pod Borišovom. Odtiaľ je to na samotný vrchol už iba kúsok. Túra si nevyžaduje žiadnu špeciálnu výbavu. Všetko sa to dá aj s návratom v pohode stihnúť za jeden deň, ale existuje aj možnosť prenocovať v už spomínanej Chate pod Borišovom.

Poďte so mnou prostredníctvom tohto článku na turistiku, kde vystúpime na Ploskú a Borišov a spoločne si vychutnajme pestré farby tohto ročného obdobia vo Veľkej Fatre.



Výstup na Ploskú a Borišov z Liptovských Revúc

Túru začneme na malom parkovisku pred Obecným úradom v Strednej Revúcej, kde necháme auto. Pokračujeme k smerovníku červenej TZ, podľa ktorého by sme to mali mať do Sedla pod Čiernym Kameňom rovné 2 hodiny. Ďalej budeme pokračovať po zelenej TZ smerom do Sedla Ploskej. Tento úsek je zároveň aj Náučným chodníkom Čierny kameň. Osem informačných panelov nás prevedie okolo vrcholu Čierny kameň, ktorý je súčasťou rovnomennej prírodnej rezervácie.

… do Sedla pod Čiernym kameňom (1265 m n.m) 

Po chvíľke kráčania po asfaltke naše kroky vedú miernym trávnatým stúpaním po pravom brehu malého potoka. Sledujeme pekné prírodné divadlo, keď sa hmla prevaľuje cez vrchol Čierneho kameňa. Neskôr cestička pokračuje pestrofarebným lesom. Po asi hodinke prichádzame k opustenému salašu odkiaľ máme opäť nádherný výhľad na vrchol Čierneho kameňa. Ten nás dnes bude sprevádzať ešte dlho. O kúsok vyššie sa z Náučného chodníka venovanému flóre vo Veľkej Fatre okrem iného dozvedáme, že najvýraznejšou zložkou tunajšej flóry sú lesy, ktoré pokrývajú 2/3 jej územia. Z kvetov spomeniem napr. šafran spišský, ktorý patrí k najkrajším ozdobám hlavného hrebeňa.

Pokračujeme ďalej a opäť sa zarezávame už do strmších svahov lesa hrajúceho všetkými možnými farbami. Dosť sa flákame, v podstate sa nemáme kam ponáhľať, čas máme dobrý, počasie tiež. O ďalších 40 minút prichádzame na svahovitú lúčku odkiaľ znovu vidno Čierny kameň, ale aj Minčol (1398 m n.m.), či Rakytov (1567 m n.m.) a pestrofarebnú Veľkú Tureckú dolinu.

O niečo vyššie sa je umiestnená informačná tabuľa Náučného chodníka venovaná faune vo Veľkej Fatre. Dozvedáme sa, že na celom území VF nachádzajú dobré životné podmienky veľké šelmy ako medveď hnedý, vlk dravý, či vzácny rys ostrovid, ale aj menšie mäsožravce ako je napr. kuna lesná. Z množstva druhov vtákov sa tu vyskytuje orol skalný, jeden z najohrozenejších druhov. Pokračujeme ďalej, chvíľku lesom, neskôr hôľnym úsekom obchádzame vápencové a dolomitnové skalné bralá Čierneho kameňa, jedného z najznámejších vrcholov Veľkej Fatry.

O ďalších 45 minút prichádzame do Sedla pod Čiernym kameňom (1265 m n.m.), kde sa naša červená TZ pretína so zelenou TZ vedúcou Liptovskou vetvou veľkofatranského hrebeňa. Je tu umiestnená aj info tabuľa venovaná práve Národnej prírodnej rezervácii Čierny kameň. V rezervácii sa nachádzajú pôvodné, ľudskou činnosťou minimálne poznačené biotopy európskeho významu s pestrými spoločenstvami flóry a fauny s množstvom vzácnych druhov. Z rastlín tu napr. rastie symbol vysokohorského prostredia plesnivec alpínsky. Čierny kameň je perlou nielen Revúckeho chotára, ale aj celého Slovenska, a preto si zaslúži obdiv, pozornosť a ochranu.

… do Sedla Ploskej (1390 m n.m)

Zo Sedla pod Čiernym kameňom pokračujeme po zelenej TZ smerom k Sedlu Ploskej. Chodník vedie severozápadným úpätím Čierneho kameňa, nakoľko prírodné hodnoty bralného vrchu sú prísne chránené. Neskôr už len hôľnym úsekom do Sedla Ploskej, kde sa naša zelená TZ stretáva s tou žltou, ktorá začína (alebo končí?) vo Vyšnej Revúcej.

V Sedle Ploskej sa nachádza turistický prístrešok, ideálne miesto na menšiu pauzičku pred výstupom na Ploskú. Nuž teda nedbám, načrime do batohu a zjedzme aj my niečo zo svojich zásob.

… na Ploskú (1532 m n.m.) 

Posilnení pokračujeme zo Sedla Ploskej miernym svahom po zeleno-žltej TZ smerom na Ploskú. Neskôr sa chodník rozdelí. Zelená TZ obchádza Ploskú severným traverzom, žltá TZ vedie priamo na vrchol Ploskej. Cestou hore sa kocháme pohľadmi na Malú Fatru s výrazným Veľkým Rozsutcom, Veľký Choč, Západné Tatry, vidno dokonca aj končiare Vysokých Tatier.

O ďalších 25 minút stojíme na sploštenom vrchole Ploskej (1532 m n.m.), šiesteho najvyššieho vrchu Veľkej Fatry. Ploská nezostala svojmu menu naozaj nič dlžná. Jej vrchol je natoľko ploský, že nevidno za hranu kopca. Na vrchole fúka dosť silný vietor. Vlastne ako vždy 😀 . Na Ploskej som iné ako veterné počasie ešte nezažil a to som tu už asi piaty krát. Ploská ponúka nádherný kruhový výhľad na všetky svetové strany. Juhozápadným smerom vidno hlavný hrebeň Veľkej Fatry – Suchý vrch, Ostredok, Krížna. Opačným, severovýchodným smerom sa zase vinie hrebeň Liptovskej vetvy Veľkej Fatry – Čierny kameň, Minčol, Rakytov, Smrekovica. Priamo pred nami vľavo vidíme Malú Fatru s nezameniteľným Veľkým Rozsutcom, vpravo Západné Tatry a v diaľke dokonca aj končiare Vysokých Tatier. Chvíľu postojíme aj pri hrobe vojaka Ondreja Kissa, ktorý padol v roku 1944 v bojoch počas SNP, kedy sa slovenský národ so zbraňou v ruke dokázal postaviť proti okupácii svojho historického územia.

… na Chatu pod Borišovom (1300 m n.m.)

Z Ploskej pokračujeme po červenej TZ smerom na Chatu pod Borišovom. Klesaním do sedla sa nám odkryje nádherný pohľad na Borišov, pod ktorým stojí už toľko krát spomínaná Chata pod Borišovom. Cestou sa ku nám postupne pripojí zelená, modrá a žltá turistická značka. Takto pestrofarebne pokračujeme na Rázcestie pod Chatou pod Borišovom. Cestou týmto úsekom ma zaujal krátky úsek do červena sfarbenej zeminy. Z rázcestia je to na samotnú chatu síce už len kúsok, ale do ostrého svahu.

Chatu pod Borišovom (1300 m n.m.) si pamätám ako chatku s príjemným personálom, kde nie je privedená elektrika a telefónny signál sa tu dá chytiť iba na pár miestach. Toto všetko je stále pravda. Podľa mňa ide o najromantickejšiu horskú chatu v lone prírody, kde sa bez telefónneho signálu a pri svite petrolejky a nejakom tom dobrom jedle, či horci dokážete rozprávať o hocičom až do rána. Táto útulná chata ponúka v podkroví ubytovanie pre 20 ľudí. Núdzovo sa dá prespať aj v spoločnej jedálni na podlahe, prípadne na laviciach. My sa tu dnes prespať nechystáme, ale zato posilniť sa pred samotným výstupom na Borišov áno. Dáme si takú pol hodinovú pauzičku na jedlo a pitie a pokračujeme ďalej.

… na Borišov (1510 m n.m.)

Z Chaty pod Borišovom vedie na Borišov žltá TZ a podľa smerovníka by sme to mali zvládnuť za 40 minút. Hneď od chaty dupeme do výživného strmáku, neskôr sa chodník stráca v kosodrevine. Po 40. minútach stojíme na Borišove (1510 m n. m.), ôsmom najvyššom vrchu Veľkej Fatry.

Borišov ponúka podobný výhľad ako Ploská, no navyše sa nám otvoril lepší pohľad na vrcholky Malej Fatry, kde spoznávame Kľak, či Krížavu, na ktorej stojí rovnomenný vysielač, pod sebou máme Martin a celú Turčiansku kotlinu. Na vrchole podobne ako na Ploskej fúka dosť silný vietor. Ďalej chodník už nevedie, preto návrat (aspoň) po chatu je tou istou cestou, teda po žltej TZ. Cestou dolu sa pokocháme pestrofarebným svahom Ploskej

Z Chaty pod Borišovom sa vydáme smerom k Ploskej, ktorú obídeme severným traverzom po zelenej TZ. Zo sedla pod chatou si musíme opäť vyšľapať podstivých 160 výškových metrov. Po odbočku na zelenú TZ nám to trvá 40 minút, do Sedla Ploskej ďalších 25 minút. Cestou sa kocháme pohľadom na okolitú pestrofarebnú prírodu.

Zo Sedla Ploskej pokračujeme po žltej TZ smerom do Vyšnej Revúcej, odkiaľ by nám to podľa smerovníka malo trvať 1:25 hod. Slnko je pomerne ešte vysoko, ale v tomto jesennom období je to dosť klamlivé, keď o necelé 2 hoďky zapadá. Cestou míňame pár potôčikov, po pol hoďke prichádzame k rozsiahlemu pasienku a salašu, kde sú už ovečky pekne v jednom košiari. Nachádza sa tu tiež informačná tabuľa Náučného chodníka, z ktorého sa čo-to dozvedáme o salašníctve. Chodník ďalej klesá jeseňou sfarbeným lesom. Po ďalšej pol hoďke prichádzame do Vyšnej Revúcej. Po asfaltke pozvoľným klesaním prídeme až k Obecnému úradu v Strednej Revúcej, kde máme zaparkovaná auto. Hoci máme čelovky vždy so sebou, všetko sme to stihli ešte za svetla. Celé sme to dnes zmákli za 9 hodín.

Alternatíva návratu do Liptovských Revúc:

Z Chaty pod Borišovom ísť po modrej TZ smerom Nad Studeným, pokračovať západným traverzom popod Ploskú na Chyžky (Kyšky) a po žltej TZ zísť dolu do Vyšnej Revúcej. Túto trasu nemám zatiaľ absolvovanú, takže presne neviem ako to tam vyzerá. Možno niekedy sa vydám aj touto trasou.


Technické parametre:

  • naša trasa: Stredná Revúca (690 m n.m.) – Sedlo pod Čiernym kameňom (1265 m) – Sedlo Ploskej (1390 m) – Ploská (1532 m) – Chata pod Borišovom (1300 m) – Borišov (1510 m) – Chata pod Borišovom (1300 m) – traverzom popod Ploskú (1485 m) – Sedlo Ploskej (1390 m) – Vyšná Revúca (715 m) – Stredná Revúca (690 m)
  • obtiažnosť: stredná
  • max. prevýšenie: 842 m, celkové stúpanie: 1331 m, celkové klesanie: 1331 m
  • dĺžka: 19,3 km
  • čas: 8 hod.
    • – celú trasu podľa mapy.cz nájdeš tu.
    • – našu GPS trasu aj s pár fotkami nájdeš tu, alebo tu.

Čo dodať na záver?

Ide naozaj o atraktívnu túru, časovo zvládnuteľnú za jeden deň (8 – 9 hodín), dokonca aj v období, keď sú už dni kratšie. Výstupom na Ploskú a Borišov vo Veľkej Fatre sme si dokonale užili peknú slnečnú jesennú sobotu. Jednoducho turistika, ktorá bola skutočnou oslavou farieb a nádherných výhľadov.  Domov sme sa vrátili síce fyzicky unavení, ale psychicky oddýchnutí. Opäť sa mi potvrdilo to, čo vždy hovorím, že to naše malé Slovensko je nádherné a krásne v každom ročnom období.


Fotogaléria z výstupu na Ploskú a Borišov

Ak sa Vám tento článok páčil, pokojne ho odmeňte lajkom. Bude mi potešením, ak Vám tento článok v niečom poradil alebo aj pomohol. 🙂

Ak poznáte niekoho, komu by tento článok tiež pomohol, tak ho pokojne zdieľajte na Facebooku. Alebo mu ho aspoň pošlite do správy. 🙂

Ďakujem ! 🙂


Všetky fotky použité v tomto článku som zhotovil ja. V prípade, že fotka nie je moja, je pri nej uvedený zdroj. Osoby na fotkách súhlasili so zverejnením. 

Ak by ste chceli hocičo doplniť, poopraviť, spýtať sa, proste vyjadriť svoj názor, pokojne pridajte svoj komentár nižšie, alebo mi napíšte e-mail na info@cestujemtrekujem.com


‼ PS: Článok si pre istotu uložte do záložiek, lebo nikdy neviete, kedy ho opäť budete potrebovať. 😉 ‼


Pridať komentár