Cestujem,  Európa,  Španielsko

🇪🇸 Barcelona – Gaudího perla Katalánska

Čo Vám napadne, keď sa povie Barcelona? Áno, futbal, Sagrada, Messi, Gaudí. Ja Vám poviem, že Barcelona má toho určite viac. Poďte sa so mnou prostredníctvom tohto článku pozrieť do tohto úžasného mesta na pobreží Stredozemného mora plného farieb.


V článku sa dozvieš:

 • praktické info, ktoré je dobré vedieť pred cestou,
 • niečo o histórii mesta a trošku o súčastnosti,
 • ako sa dostať z letiska Girona do Barcelony a koľko stojí lístok,
 • čo sme stihli vidieť v Barcelone a čo naopak nie,
 • ako funguje v meste doprava a koľko stoja lístky
 • koľko ma to celé stálo,
 • ako hodnotím Barcelonu.

Praktické info na začiatok:

 • treba mi pas? – nie, stačí občiansky preukaz – veď EÚ a Schengen, ale môže byť aj pas,
 • platí sa v tu eurami? – áno, jasnačka, 
 • je v Barcelone draho? – áno, na naše pomery je tamrahšie,
 • má Barcelona vybudované metro? – áno, Barcelona má metro
  • mapu metra nájdeš tu.

Barcelona a Katalánsko

Barcelona – hlavné mesto Katalánska, jedno z najznámejších a najčastejšie navštevovaných miest v Španielsku, druhé najväčšie mesto krajiny. Mesto parkov, športu, oddychu, kultúry a umenia, ktorému dal svoju tvár svetovo uznávaný architekt s katalánskou dušou Antoni Gaudí. V roku 1992 sa zapísalo do histórie tým, že sa tu konali olympijské hry.

Katalánsko je jedno zo 17-ich španielskych autonómnych spoločenstiev. Úradným jazykom okrem španielčiny je hlavne katalánčina (Català). Je to vidieť na každom kroku – napríklad v metre, kde všetky nápisy sú najprv v katalánčine, potom v španielčine a angličtine. Obyvatelia sú hrdí na svoj katalánsky pôvod, o čom svedčí aj to, že z balkónov obytných domov, z okien či vo výkladoch obchodov visia katalánske zástavy a lokálpatriotizmus cítiť doslova na každom kroku.


Poďme už do mesta. Ale ako?

Let z Bratislavy trvá takmer dve a pol hodiny, takže o piatej popoludní pristávame v Girone na letisku, približne 90km severne od Barcelony.

Volíme najjednoduchší spôsob ako sa dostať z letiska do Barcelony – autobus, ktorý jazdí priamo od terminálu. Na letisku je autobusová zástavka hneď vedľa letiskovej haly. Lístok sa dá kúpiť buď priamo v búdke na stanici, alebo online. Jednosmerný lístok stojí 16€ (obojsmerný 25€). Cesta trvá hodinu a 15 minút. Vystupujeme na autobusovej stanici Estació del Nord. Najbližšia stanica metra má názov “Arc de Triomf“, je označená symbolom <M>. Barcelona má fakt hustú a veľmi dobre prepracovanú sieť metra a verejnej dopravy. Pre pokrytie takmer celého mesta a hlavných turistických atrakcií využíva 8 liniek, dokonca jedna z nich ( L9-Sud) ide priamo na letisko El-Prat.

 • jednosmerný lístok na integrovanú dopravu stojí 2,15€, 
 • lístok na 10 jázd, označený ako „T-10“ stojí 9,95€, (neplatí na letiskovú linku L9-Sud, viac info tu.)
 • lístok na letiskovú linku L9-Sud tzv. „Bittlet aeroport“ stojí 4,50€
 •  viac info o cenách lístkov nájdeš tu.

Tip pre Vás: Ak nasadnete na L9-Sud v ktorejkoľvek prestupnej stanici (predtým ste na vstup použili napr. T-10 lístok), tak špeci letiskový lístok „Bittlet aeroport“ si orazíte až pri výstupe z metra. Ak si ho zabudnete kúpiť dopredu, nevadí, dá sa kúpiť ešte pred výstupným turniketom.


Čo (sme stihli) vidieť v Barcelone?

Hneď vedľa nášho hotela je nemocnica Hospital de la Santa Creu i SantPau (Nemocnica Svätého kríža a Svätého Pavla) postavená v rokoch 1901 – 1930 v štýle katalánskej secesie. V roku 1997 bola zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Nedajte sa zmiasť názvom, dnes je v tomto nemocničnom komplexe budov múzeum, kultúrne a umelecké centrum.

Najbližšia metro stanica: Sant Pau | Dos de Maig (modrá L5)

V meste, kúsok od metro zastávky “Cuitadella Vila Olímpica“ je Parc de la Ciutadella – rozsiahly mestský park plný zelene, ideálne miesto pre oddych a čerpanie novej energie. V strede parku sa nachádza obrovitánska fontána, ktorú nenavrhol nikto iný než samotný Gaudí.

Aj Barcelona má svoj víťazný oblúk – Arc de Triomf. Nie je však postavený na počesť vojenských víťazstiev, ale pri príležitosti svetovej výstavy EXPO v roku 1888 ako hlavná a slávnostná brána na výstavisko. Od Parc-u de la Ciutadella vedie k nemu široký bulvár lemovaný vysokými palmami.

Najbližšia metro stanica: Arc de Triomf (červená L1) 

Prechádzame gotickou štvrťou a nachádzame rímsko-katolícku Katedrálu Svätého Kríža a Svätej Eulálie známu ako Barcelonská Katedrála. Sídli v nej barcelonsky arcibiskup. Stavať sa začala v 13. storočí a jej výstavba trvala 200 rokov. Je zasvätená svätej Eulálii, ktorá zomrela mučeníckou smrťou v 4. storočí a patrí medzi patrónky Barcelony.

Najbližšia metro stanica: Jaume I (žltá L4) 

Plaça de Espanya mierime k Palau Nacional (Palác – Národné múzeum katalánskeho umenia) nachádzajúci sa na kopci Montjuic. Ulica od Plaça de Espanya po palác je lemovaná súborom fontán, no tá najhlavnejšia a najkrajšia – Font Màgica je priamo pod ním. Je podvečer, všade veľa ľudí, všetci si sadajú na mohutné schody vedúce k palácu, hľadajú si ako keby najvýhodnejšiu pozíciu. Tušíme, že bude “predstavenie“. Ale o tom neskôr.

Hore na kopci, kúsok vyššie od Palau Nacional je Olympijský štadión – centrum olympijských hier z roku 1992 s chodníkom slávy (pre nedostatok času sme sa tam nedostali).

Najbližšia metro stanica: Espanya (červená L1, zelená L3) 

Hovorí sa, že kto nenavštívil barcelonsky bulvár – La Rambla, ako keby ani v Barcelone nikdy nebol. Táto známa ulica začína pekným námestím Plaça de Catalunya a končí v prístave. Je to ulica plná ľudí, barov, známych módnych značiek, ale aj ulica zábavy, živých sôch, pouličných umelcov a muzikantov, doplnená stánkami so zmrzlinou, kvetmi, suvenírmi. Že vraj má dve tváre – jednu dennú, druhú nočnú. My sme ju zažili iba cez deň. A pocity? Pešia zóna plná ľudí, ale ozaj plná ľudí s tými vecami písanými vyššie (obchody, muzikanti, stánky, atď.). Všade plno ľudí, hlava na hlave, ideme preto ďalej. Na konci ulice stojí vysoká socha Krištofa Kolomba, ktorá ukazuje prstom na Ameriku.

Najbližšia metro stanica: Catalunya (červená L1, zelená L3), Liceu (zelená L3), Drassanes (zelená L3)

Neďaleko Plaça de Catalunya sú dva farebné domy Casa Battló a Casa Milá, ktoré nenavrhol nik iný ako Antoni Gaudí. Pre nedostatok času ideme pozrieť aspoň Casa Battló. Pred vstupom je dooooosť dlhá rada na lístky (cena pre dospelého je 23,50€), tak to oželieme a pozrieme si dom aspoň zvonku. Je fakt pekný a farebný. 🙂

Najbližšia metro stanica: Diagonal (zelená L3, modrá L5), Passeig de Gràcia (fialová L2, zelená L3, žltá L4)


Na záver som si nechal tri najväčšie barcelonské lákadlá – Sagrada FamíliaPark Güell a Font Màgica. OK, tak teda štyri, pre športových fanúšikov prirátame aj Camp Nou – futbalový stánok FC Barcelona.

Sagrada Família

V preklade Chrám Svätej rodiny a symbol celej Barcelony. Najväčšia a najznámejšia Gaudího stavba, je ukážkou jeho umeleckej geniality a vizionárstva kombinovaných s kresťanskou symbolikou, ktorú denne navštívia tisícky turistov a obdivovateľov. Bazilika je zaradená v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, ktorá je vo výstavbe od roku 1882 a finálna podoba baziliky by mala byť hotová v roku 2026 pri príležitosti stého výročia úmrtia Gaudího.

Po dokončení by mala merať 170 metrov, čo je iba o jeden meter menej ako je výška barcelonského kopca Montjuïc. Už teraz je naozaj vysoká, keď stojíte pri nej cítite sa naozaj maličký. Ak svieti vonku slnko, Sagrada vo svojom vnútri hrá všetkými pestrými farbami. V útrobách baziliky sa nachádza ešte malé múzeum.

Ak sa chcete pozrieť aj do jej vnútorných priestorov treba zaplatiť vstupné buď v predajných miestach priamo na mieste 18€ (študenti “iba“16€ ), alebo on-line (15€/13€). 

Tip pre vás: Odporúčam kúpiť si lístky online, pretože čakacia doba na vstup je pomerne dlhá. Pre predstavu, my sme sa tam vybrali mimo sezóny (marec) ráno o deviatej a prvý možný vstup bol poobede o jednej. Priamo na mieste si však nemôžete kúpiť vstupenky na nasledujúce dni, iba na ten aktuálny.

Najbližšia metro stanica: Sagrada Família (fialová L2, modrá L5).

Park Güell

Veľký park rozprestierajúci sa na 17-ich hektároch projektovaný Gaudím v roku 1900 pre Eustebia Güella, po ktorom nesie aj tento park názov. Pôvodne to mala byť luxusná vilová štvrť pre najbohatších ľudí. Keďže sa domy nepodarilo predať, tak sa tento nedokončený projekt stal verejným parkom. Park je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. 

Časť z neho je prístupná verejnosti zadarmo, no tá najzaujímavejšia a najkrajšia už však za poplatok 8€, (on-line za 7€). My si musíme počkať také 2 hodinky, keďže vstup do platenej časti parku je limitovaný na 400 ľudí, ktorí sú vpúšťaní v 30 minútových intervaloch, pričom vo vnútri môžete byť dlho ako len chcete.

Čakanie využívame na prechádzku „free verziou“ parku. Je to fakt nádherný park plný zelene, všade prítomný Gaudího jedinečný štýl.

Najbližšia metro stanica: Vallcarca (zelená L3), Lesseps (zelená L3), Alfonz X (žltá L4) 

Platená časť parku

Svet plný živých farieb a rôznych tvarov. Mozaikou nádherne vyzdobené schodisko stráži pestrofarebný plaz. Hore nad stĺporadím sa rozprestiera obrovská terasa s najdlhšou lavičkou sveta skrášlenou zaujímavou mozaikou z porozbíjaných dlaždíc. Z terasy je vidieť dva domčeky, akoby z rozprávky a najznámejšiu panorámu Barcelony, ktorá sa nachádza asi na všetkých jej pohľadniciach.

Tip pre Vás: Ak si ráno privstanete, tak vedzte, že aj platená časť je každý deň do 8:00 prístupná pre všetkých zadarmo.

Font màgica de Montjuïc

Táto najväčšia spievajúca a svetelná fontána sa nachádza sa priamo pod Palau Nacional. Cez deň úplne bežná fontána, no pred zotmením sa to všetko začne. Na námestí pred fontánou sa schádzajú ľudia, veľa ľudí, každý si hľadá to najlepšie miesto na pozorovanie „predstavenia“. Čakanie vypĺňajú mladí pouliční umelci svojim tanečným vystúpením.

Mohutné, Bar-ce-loooooooo-naaaaaa (známa pieseň od Freddieho Mercuryho) „odpáli“ celé takmer hodinovú farebnú vodnú show. Fontána doslova vyhráva do rytmu rôznych skladieb všetkými farbami. 

Najbližšia metro stanica: Espanya (červená L1, zelená L3) 

Camp Nou

Alebo tiež Nou Camp – futbalový „svätostánok“ najznámejšieho a svetovo uznávaného katalánskeho klubu FC Barcelona. Po dokončení v roku 1957 je jeho súčasná kapacita 99 354 divákov (počas zápasov organizovaných pod hlavičkou UEFA „iba“ 96 336 divákov) a právom mu patrí honor najväčší futbalový štadión Európy a je dokonca 2. najväčší na svete podľa kapacity.

Klenot, ktorý zarába aj keď na ihrisku nehrá zrovna Messi, Neymar, Suárez, či Iniesta a ktorý si miestni obyvatelia cenia asi najviac, keďže vstupné stojí „až“ 25€, študenti zaplatia 20€. Ak kupujete na mieste tak ako my, tak ešte +1,50€ ako „handling cost“.

V cene je prehliadka útrob štadióna ako sú šatne, konferenčné miestnosti, komentátorské stanovište, press zóna, múzeum. Máme možnosť ísť pozrieť do hľadiska (ale iba na vyhradenom priestore), či sadnúť si na striedačky. V múzeu je množstvo fotografií, futbalových lôpt, kopačiek, neskutočný počet povyhrávaných trofejí, významné ocenenia hráčov (Messiho zlaté lopty a kopačky), alebo aj dresy bývalých, ale aj súčasných hviezd tohto katalánskeho veľkoklubu. Pred vstupom na ihrisko v hráčskom tuneli je ešte pre veriacich hráčov malá kaplnka, kde určite prosia Boha aby im v zápase pomohol.

Samozrejme nesmie chýbať originálny fan-shop, kde kúpite v klubových farbách s označením „FCB“ naozaj všetko (dresy, kopačky, spodné prádla, kravaty, kľúčenky, podbradník, detský cumlík, peňaženky, ponožky, obojok pre psa, pre mačku, pre škrečka, lopty, čipsy, kúsok originálnej trávy po ktorej ešte pred chvíľkou behal Messi 😀 , a ja už ani neviem, čo ešte všetko možné). Na zápase sme žiaľbohu neboli, nehralo sa v tom čase (bola totiž reprezentačná prestávka). 

Najbližšia metro stanica: Collblanc (modrá L5, oranžová L9-Sud), Palau Reial (zelená L3)


Čo sme nestihli a oplatí sa ísť pozrieť? 

Tibidabo – 512 metrov vysoká hora (najvyšší vrchol prírodného útvaru Serra de Collserola) týčiaca sa nad Barcelonou, z ktorej je jeden z najlepších výhľadov na celé mesto. Hore na kopci sa nachádza zábavný park a neprehliadnuteľná dominanta kopca – neogotický katolícky chrám Temple Expiatori del Sagrat Cor (Chrám Svätého srdca). Vstup do kostola je zadarmo, za 3,50€ sa môžete vyviesť výťahom až do jednej z najvyšších veží kostola a vychutnať si pohľed na Barcelonu a z absolútne najvyššieho miesta široko-ďaleko. Ako sa tam dostať je najlepšie zhrnuté v tomto článku (v angličtine). My sme sa dostali iba po dolnú stanicu zubačky tesne po jej poslednej jazde smerom hore. Pre nedostatok času už inú alternatívu ako ísť hore ani neriešime.

Najbližšia metro stanica: Av Tibidabo (hnedá L7).

Olympijský športový areál na kopci Montjuic – dejisko 25. letných olympijských hier. Hneď vedľa O. štadiónu (Estadi Olímpic) sa nachádza múzeum (Museu Olímpic i de l´Esport Joan A. Samaranch).Nájdete tu exponáty vzťahujúce sa k barcelonskej olympiáde, veľa fotografií a plno iných pamätných predmetov. Vstup do hľadiska štadióna je že vraj zdarma (nemáme to overené).

Barceloneta – najznámejšia, najrušnejšia a najnavštevovanejšia barcelonská vyše kilometer dlhá pláž. Turistami je obľúbená hlavne kvôli jemnému a čistému piesku. V lete je pláž plná zahraničných turistov, ale aj domácich Barcelončanov. O jej kvalite svedči i fakt, že patrí medzi TOP 10 najlepších mestských pláží sveta. K príjemnému prostrediu prispievajú i palmy, ktoré nájdete pozdĺž celej pláže.


Čo sme ochutnali ?

Paella – v jednoduchosti žltá ryža so zeleninou, s mäsom, s plodmi mora a to celé dochutené rôznymi koreninami. Keď sa rozhodnete skúšať španielske jedlá, tak Paellu môžme iba odporúčiť, nám chutila výborne. No a k Španielsku a k Barcelone zvlášť neodmysliteľne vínový nápoj Sangria. Paella a Sangria sú vnímané ako španielské národné jedlo a národný nápoj. Takže dobrú chuť a nazdravie ! !  🙂


Ako sme sa dostali z Barcelony domov?

Domov sme leteli z hlavného Barcelonského letiska El-Prat, nie však do Bratislavy, ale do Budapešti. Výhodou bolo, že sme nemuseli ísť na skorý ranný let (6:40) do Girony a absolvovať tak opäť vyše hodinovú cestu busom. Mohli sme síce prespať v Girone, ale takto sme boli o jeden deň dlhšie v Barcelone, keďže let bol až nasledujúce ráno o 9:25. Ako je už v úvode napísané na hlavné letisko sa dá v pohode dostať metrom. Jednoducho nasadneme na oranžovú linku L9-Sud a vystúpime na predposlednej stanici s názvom „Aeroport T2“. Po necelých dve a pol hodinách pristávame v Budapešti.


Koľko ma to celé stálo?

 • bus Nitra – Bratislava a Budapešť – Nitra: 18,30 €
 • letenka Bratislava – Girona a Barcelona – Budapešť (33+25,50): 58,50 €
 • bus Girona – Barcelona: 16,00 €
 • metro (T-10 + L9-Sud): 14,50 €
 • ubytko (4 noci s raňajkami): 123,00 €
 • vstupenky: 51,00 €
 • jedlo + suveníry: 60,00 €
 • Spolu na 1 osobu: 341,30 €

Je to veľa, či málo? Dalo by sa to urobiť možno aj lacnejšie, ale aj drahšie. Za 4 dni aj s cestou minúť niečo viac ako 340€ nie je zas až tak málo. No na druhú stranu som videl naozaj krásne mesto. Ja si myslím, že to stálo za to.


Aká je Barcelona podľa mňa?

Keď som sa vrátil domov, známi sa ma pýtali, čo sa mi páčilo najviac. Sagrada? Gaudího stavby? Fontána? Štadión? Všetky vymenované veci sú fakt pekné, ba priam až úžasné, no bolo to niečo iné, čo ma chytilo za srdce. Najviac sa mi páčilo mesto ako také, z toho mesta jednoducho vyžaruje pokoj. Ľudia sa nikam neponáhľajú, doprava v meste usporiadaná do jednosmeriek bez akých-koľvek dopravných zápch a kolapsov, bez vytrubovania a nervozity za volantom. Toto mesto je navrhnuté precízne a jednoducho zároveň, domy sú umiestnene do blokov, takmer všetky ulice sú na seba kolmé. Všade prítomný Gaudího štýl dáva tomuto mestu taký jedinečný ráz. Barcelonu treba vidieť a zažiť na vlastnej koži.

Takže moje odporúčanie, ÁNO, choďte ju navštíviť, pozrieť, vychutnávať si jej krásu, nasávať atmosféru mesta, užívať si jej pokojný život. Je fakt nádherná a jedinečná.


Ak sa Vám tento článok páčil, pokojne ho odmeňte lajkom. Bude mi potešením, ak Vám tento článok v niečom poradil alebo aj pomohol. 🙂

Ak poznáte niekoho, komu by tento článok tiež pomohol, tak ho pokojne zdieľajte na Facebooku. Alebo mu ho aspoň pošlite do správy. 🙂

Ďakujem ! 🙂


Všetky fotky použité v tomto článku som zhotovil ja. V prípade, že fotka nie je moja, je pri nej uvedený zdroj. Osoby na fotkách súhlasili so zverejnením. 

Ak by ste chceli hocičo doplniť, poopraviť, spýtať sa, proste vyjadriť svoj názor, pokojne pridajte svoj komentár nižšie, alebo mi napíšte e-mail na info@cestujemtrekujem.com


‼ PS: Článok si pre istotu uložte do záložiek, lebo nikdy neviete, kedy ho opäť budete potrebovať. 😉 ‼


Pridať komentár