Cestujem,  Európa,  Taliansko

🇮🇹 Pisa, to nie je iba šikmá veža

⏱️ doba čítania: 15 minút

Keď som sa dočítal, že Ryanair sa stáva väčšinovým vlastníkom rakúskej leteckej spoločnosti Laudamotion a preberá aj jej flotilu, začal som sa zaujímať o nové možnosti cestovania a o nové destinácie, ktoré ponúkajú. Okrem iného sa dá s nimi z Viedne cestovať aj do Pisy. Myslím, že známejšie mesto po Ríme ako Pisa v celom Taliansku ani neexistuje. Šikmá veža v Pise je vari na všetkých možných talianskych pohľadniciach. Počas troch cestovných dní sme okrem Pisy navštívili aj hlavné mesto Toskánska – Florenciu.

Letenka na koniec júna bola síce trošku nad môj európsky rozpočet (do 50 €), ale myslím, že to nakoniec stálo za to. Poďte so mnou prostredníctvom tohto článku do slávnej Pisy, ktorá kedysi vládla Stredomoriu a ktorá je dnes slávna nepodarkom v podobe nakláňajúcej sa zvonice.


V článku sa dozvieš:

 • praktické info, ktoré je dobré vedieť pred cestou,
 • niečo o histórii mesta a trošku o súčastnosti,
 • ako sa dostať z letiska v Pise do centra mesta a koľko stojí lístok
 • čo sa dá okrem šikmej veže vidieť v Pise,
 • kde sa dá v ísť meste najesť a ubytovať,
 • koľko ma to celé stálo,
 • ako to celé hodnotím.

Náš program na Toskánsko za 3 dni:

 • Piatok – 14:00 prílet do Pisy, presun do Florencie – návšteva mesta
 • Sobota – Florencia – návšteva mesta, podvečer presun do Pisy
 • Nedeľa – Pisa – návšteva mesta, 17:40 odlet do Viedne

Praktické info na začiatok:

 • treba mi pas? – nie, stačí občiansky preukaz – veď EÚ a Schengen, ale môže byť aj pas
 • platí sa v tu eurami? – áno, jasnačka
 • je v Pise draho? – áno, na naše pomery je tu drahšie
 • má Pisa vybudované metro? – nie, Pisa je malé mesto
 • je to na dlho? – jeden deň bude stačiť
 • info o štátnych sviatkoch v Taliansku nájdeš tu

Pisa

Je mesto v regióne Toskánsko v severo-západnej časti Talianska. Leží na oboch brehoch rieky Arno, 10 km od pobrežia Lugúrskeho mora. Najznámejším rodákom je bezpochyby Galileo Galilei – astronóm a fyzik v jednej osobe, ktorý tu na univerzite vyučoval matematiku. 

Histrorické okienko

Rímske Pisae bolo pôvodne etruské obchodné centrum a od roku 180 pred Kr. rímska kolónia. V 4. storočí bola Pisa, rovnako ako ostatné veľké toskánske mestá sídlom biskupa. V priebehu 8. a 9. storočia sa rozrástla na najmocnejšiu námornú republiku a obchodnú veľmoc v Stredozemnom mori. Výstavbou baziliky Santa Maria Assunta v 11. storočí sa začala nová epocha toskánskeho umenia. Na konci 11. storočia sa uskutočnila prvá križiacka výprava, ktorá priniesla mestu ešte väčšiu moc. Pisa bohatla, počet obyvateľov sa výrazne zvyšoval, rozkvitalo nielen historické centrum mesta, ale aj záhrady a úrodná pôda. V 12. a 13. storočí ovládla Sardíniu, Korziku a väčšiu časť pobrežia smerom na juh.

Osudnou sa jej stala námorná bitka s nepriateľskou Janovskou republikou v roku 1284, keď jej loďstvo utrpelo najväčšiu a rozhodujúcu porážku v jej dejinách. Prístav v Pise sa od tej doby postupne zanášal bahnom, čím sa skončilo zlaté obdobie tohto mesta. Pisa nadobudla hlavne kultúrnu úlohu. V roku 1343 tu bola založená Univerzita di Pisa. 

V roku 1406 obsadili mesto Florenťania, kedy sa Pisa stala súčasťou Florenskej republiky. V roku 1531 sa republiky zmocnila dynastia rodu Medicejovcov, ktorí ju premenili na vojvodstvo. V roku 1569 sa vojvodstvo spolu s mestskými štátmi Florencie a Sieny pripojilo k novo-vzniknutému Toskánskemu veľkovojvodstvu ovládaného Medicejovcami.

Koncom 17. storočia Pisa definitívne stratila svoj význam, keď sa Livorno stalo hlavným prístavným mestom Toskánska. Po vymretí dynastie Medicejovcov v roku 1737 pripadlo veľkovojvodstvo Lotrínsku ako mimokrajné územie pod správou Svätej rímskej ríši nemeckého národa. 

V roku 1861 sa Toskánske veľkovojvodstvo stalo súčasťou zjednoteného Talianskeho kráľovstva a od roku 1946 Talianskej republiky. V roku 1987 bolo námestie Piazza dei Miracoli, ktorého súčasťou je známa šikmá veža zaradené na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 

Dnešná Pisa

V súčastnosti žije v Pise okolo 90.000 obyvateľov. Je hlavným mestom provincie Pisa, univerzitným mestom, ale aj sídlom arcibiskupa. Dnes je mesto známe po celom svete predovšetkým šikmou vežou na námestí Piazza dei Miracoli. Pisa má jedno medzinárodné letisko nachádzajúce sa v tesnej blízkosti mesta slúžiace ako hlavné letisko pre celé Toskánsko. 


Poďme už do mesta. Ale ako?

Tentokrát sme vymenili odletovú Bratislavu za susednú Viedeň. Leteli sme spoločnosťou Laudamotion, ktorú v marci tohto roku prevzal väčšinovým podielom Ryanair. Po hodine a pol pristávame na letisku Galileo Galilei v PiseLetisko sa nachádza 1,5 km od hlavnej železničnej stanice v Pise, čo je nejakých 20 minút chôdze. 

Najjednoduchší spôsob ako sa dostať z letiska v Pise na hl. železničnú stanicu (Stazione Pisa Centrale) a späť na letisko je plne automatizovaný nadzemný shuttle-vlak Pisa mover. K vlaku nás navedú (veľké) informačné tabule. Cesta týmto shuttle-vlakom trvá približne 5 minút. Lístok sa dá kúpiť na nástupišti v automate (dá sa platiť aj kartou). Jednosmerný lístok stojí 2,70 € , spiatočný 5,40 €. Chodí v čase od 4:30 do 1:30 po celý rok. 

Z hl. železničnej stanice je to do úplného centra mesta (k šikmej veži) približne 30 minút. My sme hromadnú dopravu nevyužili vôbec, teda okrem Pisa mover-u. 


Čo (sme stihli) vidieť v Pise?

Začíname od železničnej stanice, odkiaľ sa budeme postupne presúvať až k šikmej veži. Oproti stanici je námestíčko so sochou Viktora Emanuela II. – prvého kráľa zjednoteného Talianska. Odtiaľ naše kroky vedú k mostu Ponte Solferino s výhľadmi na toskánsku architektúru po oboch brehoch rieky Arno. Obidva brehy majú vysokú protipovodňovú stenu. Na ľavom brehu rieky sa nachádza malý biely kostolík (Santa Maria della Spina). V roku 1333, získal vzácnu relikviu – tŕň (spina) z Kristovej koruny.

Prejdeme po moste Ponte Solferino a pokračujeme po pravom brehu rieky Arno smerom k mostu Ponte di Mezzo. Zabočíme do ľava, k námestíčku Piazza Giuseppe Garibaldi, ktorému dominuje socha Giuseppeho Garibaldiho – talianskeho národného hrdinu. 

Naše kroky vedú čoraz hlbšie do úzkych uličiek starého mesta. Prechádzame obchodnou ulicou Borgo Stretto a po Via Ulisse Dini sa dostávame k jednému z najpôsobivejších námestí v meste – k Piaza dei Cavalieri. Nachádza sa tu kostol Chiesa di Santo Stefano dei Cavalieri, ktorý dal v roku 1565 postaviť Giorgio Vasari (talianský maliar, architekt, spisovateľ a historik) na mieste starého kostola z roku 1074. Dokončený bol v roku 1569. 

Súčasťou námestia je tiež škola Palazzo della Carovana, nazývaná Palazzo dei Cavalieri, postavená v rokoch 1562 – 1564 taktiež Giorgiom Vasarim pre rytierský rád Svätého Štefana. Fasáda školy je zdobená grafitmi predstavujúcimi alegorické postavy a znamenia zverokruhu, ktoré navrhol sám Vasari. V hornej časti fasády je umiestnených šesť búst toskánskych veľkokniežat. Súčasné maľby sa datujú do 19.-20. Storočia. V súčasnosti sa v tejto škole nachádza hlavná budova Scuola Normale Superiore di Pisa. 

Veľmi pôsobivá je aj hodinová veža – Palazzo dell´Orologio, ktorá vznikla spojením dvoch budov oblúkom v rokoch 1605 – 1608 opäť pod kontrolou Giorgiho Vasariho. Hodiny a zvonica na budove pribudli až v roku 1696.

Na všetky budovy na tomto námestí sa môžeme žiaľbohu pozerať iba z vonku, sú totiž verejnosti neprístupné.

Spleťou farebných a úzkych pisanských uličiek sa dostávame k obrovskému námestiu Piazza dei Mirácoli (Námestie zázrakov), alebo aj Piazza del Duomo (Katedrálne námestie), ktoré je z dvoch strán obkolesené starými mestskými hradbami. Námestiu dominujú tri stavby:

 • Šikmá veža (Torre di Pisa, Torre Pendente), 
 • Dóm Nanebovzatia Panny Márie, alebo Katedrála v Pise (Duomo Santa Maria Assunta, Cattedrale di Pisa),
 • Krstiteľnica sv. Jána (Battistero di San Giovanni).

Najväčším lákadlom a magnetom pre turistov tohto námestia je bezpochyby šikmá veža (Torre di Pisa, Torre Pendente) patriaca medzi pamiatky kultúrneho dedičstva UNESCO. Šikmá veža sa preslávila aj tým, že fyzik Galileo Galilei, (* 1564) na nej prevádzal merania a štúdiá o gravitácii a voľnom páde.

Ono je to vlastne zvonica, ktorej stavba sa začala v roku 1174 pod vedením architekta Bonanna Pisana. Základ veže tvorí kamenný prstenec vysoký 3 metre s priemerom 15,484 metra. Stavba začala rásť na mäkkej hornine a navyše mala aj plytké základy. Keď dosiahla tretie poschodie a výšku asi 11 metrov, prstencová základňa sa naklonila na stranu presne o 15 cm. V roku 1178 došlo k prvému prerušeniu stavby. V roku 1234 architekt Giovanni di Simone však postavil ďalšie tri poschodia veže v rovnakom prevedení ako Pisano, čím bola postavená základná veža v tvare valca. Celé toto architektonické dielo dokončil v roku 1350 Tommaso Pisano tým, že pristavil zvonicu. Vo zvonici je sedem zvonov naladených na sedem hudobných tónov. Na prízemí sú vchodové dvere a na ďalších šiestich podlažiach sú galérie so stĺporadím.Všetky stĺpy sú zakončené hlavicami a polkruhovými oblúkmi. V dôsledku mäkkého podložia sa sklon veže stáročiami zväčšoval a na konci 20. storočia už bol sklon 5,5°. Aj preto sa udávajú vždy dva údaje o jej výške. Na severnej strane je výška veže 55,22 metra a na južnej 54,52 metra. 

Keď sa postavím na jej základnú platňu (vraj je dovezená zo Svätej zeme), mám pocit, že spadnem. Je to fakt riadne šikmé. Hore do veže treba vystúpať po 273 riadne zodratých mramorových schodoch. Schody sa najprv navažujú do vnútra, neskôr po pol obrátke zase do vonka a takto to ide stále dokola až na vrchol. Celkom sranda to je. Na jej úplnom vrchole sa nachádza vyhliadka, z ktorej je nádherný kruhový výhľad na celé mesto a námestie Piazza dei Mirácoli.

Tipy pre Vás:
 • Veža je otvorená každý deň. Otváracie hodiny sa dajú skontrolovať tu. (hľadajte „Tower“). Vstupné na vežu je jednotné a to presných 18 €.
 • Odporúčam kúpiť si vstupenku minimálne týždeň dopredu, cez net tu, aby ste si zabezpečili dostatočný počet vstupeniek. Kupujú sa na presnú hodinu a kapacita jedného vstupu je 35 osôb.
 • Vstupenku na vežu nezahadzujte ! Platí totiž aj do katedrály. (dá sa najskôr vidieť katedrála a potom veža, máme to vyskúšané).
 • Deti do 8 r. majú na vežu vstup zakázaný. Mladiství pod 18 r. musia ísť s doprovodom dospelej osoby.
 • Na vežu si zoberte iba vstupenku, doklady a foťák. Ručné tašky, batohy a podobne musia byť uložené v úschovni. Dostanete sa do nej minimálne 15 minút pred objednaným vstupom, skôr vás do úschovne nepustia. Úschovňa je kúsok od veže a je označená.

Najväčšou a najdominantnejšou stavbou celého námestia je Dóm Nanebovzatia Panny Márie, alebo Katedrála v Pise (Duomo Santa Maria Assunta, Cattedrale di Pisa). Výstavba začala v roku 1063, vysvätený bol v o 55 rokov neskôr. Dokončenie tohto veľdiela navrhnutého architektom Buschetom sa datuje na rok 1180.

Na hlavnom oltári je 6 svietnikov v podobe anjelov vrátane bronzového kríža. Za hlavným oltárom sa nachádza galéria 27 obrazov zobrazujúce príbehy Starého zákona a príbehy zo života Ježiša Krista, vytvorené medzi 16.-17. storočím prevažne toskánskymi umelcami. Najznámejším umeleckým dielom katedrály je kazateľňa, vytvorená Giovannim Pissanom v rokoch 1302 – 1311. Stojí na ôsmych mramorových stĺpoch (každý je inej farby), pričom dva z nich podopierajú levy vlastnými telami.

Katedrála je otvorená každý deň. Otváracie hodiny sa dajú skontrolovať tu. (hľadajte „Cathedral“). Do katedrály je vstup zdarma, no je podmienený kúpou vstupenky na jednu z troch pamiatok – buď na vežu, krstiteľnicu (Baptisterium), alebo na cintorín (Camposanto).

Ako tretiu v poradí na Námestí zázrakov si predstavíme krstiteľnicu sv. Jána (Battistero di San Giovanni) a opäť použijem predponu „naj“. S obvodom 107,25 m a výškou 54,86 m je najväčšou krstnou kaplnkou v celom Taliansku. Stavba začala v r. 1153 a keďže bola financovaná iba miestnym obyvateľstvom, tak dokončená bola až v r. 1363. Baptisterium je postavené z mramoru, a je príkladom prechodu z románskeho štýlu do gotického štýlu, keď spodná časť je v románskom štýle so zaoblenými oblúkmi, zatiaľ čo horné časti sú v gotickom štýle so špicatými oblúkmi. Vo vnútri sme však neboli. Fotky z interiéru nájdete napr. na Wikipédii

Krstiteľnica je otvorená každý deň. Otváracie hodiny sa dajú skontrolovať tu. (hľadajte „Baptistery“). Platí sa jednotné vstupné 5 €. Vstupenka sa dá kúpiť on-line na presný dátum tu.

Súčasťou Námestia zázrakov je i cintorín Camposanto Monumentale, ktorý vybudovali v 12. storočí obyvatelia Pisy údajne po tom, čo arcibiskup Ubaldo de‘ Lanfranchi priviezol z križiackej výpravy niekoľko fragmentov z cintorína (camposanto) zo Svätej zeme priamo z Golgoty. Názov „monumentálny“ slúži na odlíšenie sa od mestského cintorína v Pise. Budova nebola určená ako skutočný cintorín, ale ako kostol. Tu vidieť, že projekt sa počas výstavby zmenil. Výstavba tohto obrovského gotického kláštora bola zahájená v r. 1278 architektom Giovanni di Simonem, dokončený bol až v r. 1464. V 14 a 15. storočí boli steny vyzdobené freskami. V roku 1944 na budovu dopadali zápalné bomby, po streche stekalo aj roztavené olovo a to zničilo takmer celú výzdobu.

Monumentálny cintorín je otvorený každý deň. Otváracie hodiny sa dajú skontrolovať tu. (hľadajte „Cementery“). Platí sa jednotné vstupné 5 €. Vstupenka sa dá kúpiť on-line na presný dátum tu.

Ďalšou zaujímavou stavbou na Námestí zázrakov je bývalá nemocnica Ospedale Nuovo di Santo Spirito (Nová nemocnica Svätého Ducha), postavená v roku 1257 Giovannim di Simonem. Funkciou tejto nemocnice bolo pomôcť a poskytnúť útočisko pútnikom, chudobným, chorým ľuďom a opusteným deťom. Názov nemocnice bol neskôr zmenený na Ospedale di Santa Chiara. Od r.1976 je v strednej časti tejto budovy umiestnené Múzeum sinopií (Museo delle Sinopie). Múzeum uchováva najväčšiu zbierku pripravených kresieb pre fresky (sinopie) zo 14. a 15 storočia.

Múzeum je otvorené každý deň. Otváracie hodiny sa dajú skontrolovať tu. (hľadajte „Sinopie Museum“). Platí sa jednotné vstupné 5 €. Vstupenka sa dá kúpiť on-line na presný dátum tu.

Tip pre Vás:
 • za 7 € si môžete nakombinovať 2 vstupenky napr. do Baptistery a Camposanto, alebo Baptistery a Sinopie Museum, alebo Camposanto a Sinopie Museum
 • kombinácia všetkých troch pamiatok Baptistery – Camposanto – Sinopie Museum Vás bude stáť 9 €.

Kde sa ísť najesť a ubytovať? 

Možností kde sa ísť najesť je po celom meste v skutku dosť. Hladní istotne nezostanete. Najviac reštaurácií je strategicky v okolí šikmej veže. Pri výbere môže pomôcť Tripadvisor. My sme ochutnali jedlo v jednej z uličiek v blízkosti veže v Pizzerii Da Lastri a chutilo nám (pizza + víno + dezertík = 15 €). 

Sieť hotelov je naozaj pestrá. Stačí si len na známych vyhľadávačoch zvoliť také, aké Vám najviac vyhovuje. My sme chceli byť v centre a preto sme si vybrali „Hotel Amalfitana“ nejakých 500m od Piazza del Duomo a šikmej veže, v tichej uličke.


Koľko ma to celé stálo?

 • bus Nitra – Viedeň – Nitra: 20 €
 • letenka Viedeň – Pisa – Viedeň: 55,50€
 • ubytko Florencia + Pisa (2 noci pre 3 osoby): 174 € => 58 € / osoba
  • Florencia: 72 € (1 noc bez raňajok)=> 24 € / osoba
  • Pisa: 102 € (1 noc s raňajkami) => 34 € / osoba
 • Pisa Moover letisko – centrum – letisko: 5,40 €
 • vlak Pisa – Florencia – Pisa: 17,20 €
 • jedlo + pitie: 68 €
 • vstupenka na vežu: 18 €
 • suveníry: 10 €
 • Spolu na 1 osobu: 252,10 € 

Je to veľa, či málo? Dalo by sa to urobiť možno aj lacnejšie, ale aj drahšie. Drahšie určite, vstupenky vo Florencii sú dosť drahé. Za 3 dni minúť 252 € aj s cestou nie je zas až tak málo. No na druhú stranu som sa prešiel uličkami hlavného mesta Toskánska a naživo videl pýchu pisanskej a toskánskej architektúry – Piazza dei Mirácoli a vysúpil na šikmú vežu. Áno, je fakt šikmá :).


Čo dodať na úplný záver?

Pisa je malé, ale zato veľmi pekné a farebné mesto. Všetko podstatné sa nachádza v centre mesta. Pisa nie je zaujímavá iba šikmou vežou, ale aj mnohými románskymi stavbami, gotickými kostolmi, renesančnými námestiami, či múzeami. Výhľad z veže je naozaj pekný, odporúčam si to vyšľapať po tých schodoch hore – fakt to stojí za to. Námestie Piazza dei Mirácoli je okúzľujúce, ktoré láka asi najviac. Za zmienku určite stojí aj to, že v historickom centre nenájdeme moderné budovy v podobe nákupných centier, čo je podľa mňa iba dobre. Nám sa v tomto meste veľmi páčilo. Určite pekne strávený predĺžený víkend s kopu nových zážitkov a poznatkov.


Fotogaléria

Ak sa Vám tento článok páčil, pokojne ho odmeňte lajkom. Bude mi potešením, ak Vám tento článok v niečom poradil alebo aj pomohol. 🙂

Ak poznáte niekoho, komu by tento článok tiež pomohol, tak ho pokojne zdieľajte na Facebooku. Alebo mu ho aspoň pošlite do správy. 🙂

Ďakujem ! 🙂


Všetky fotky použité v tomto článku som zhotovil ja. V prípade, že fotka nie je moja, je pri nej uvedený zdroj. Osoby na fotkách súhlasili so zverejnením. 

Ak by ste chceli hocičo doplniť, poopraviť, spýtať sa, proste vyjadriť svoj názor, pokojne pridajte svoj komentár nižšie, alebo mi napíšte e-mail na info@cestujemtrekujem.com


‼ PS: Článok si pre istotu uložte do záložiek, lebo nikdy neviete, kedy ho opäť budete potrebovať. 😉 ‼


Pridať komentár